Рецепти

Лосос со сос од мед и лук

Лесен лосос со сос од мед и лук, кој воедно е еден од најдобрите рецепти за лосос. Потребни се само 15 минути за да се подготви вечера користејќи го овој рецепт лосос со мед и лук!

 

Состојки:

 

Начин на подготовка:

  1. Површината на лососот зачинете ја со сол и црн бибер и ставете ја на страна.
  2. Измешајте ги медот, водата, сокот од лимон и малку сол заедно. Промешајте добро да се соедини.
  3. Загрејте тава (пожелно е тава за печење) на висока температура. Додадете го маслиновото масло. Пропржете го лососот, прво со кората надолу, околу една минута. Превртете го лососот и пржете уште 1 минута. Превртете го повторно, така што страната на кожата е на дното.
  4. Додадете го лукот во тавата, пржете додека малку не порумени. Додадете ја мешавината од мед и лимон во тавата, намалете го сосот додека не стане леплив.
  5. Завршете го со печење на лососот во рерна една минута или додека површината не стане малку јагленосана (по избор).
  6. Наросете го лососот со магдонос и послужете веднаш.

Погледнете го видеото за готвење на оваа страница за чекор-по-чекор водич.

 

 

Удвојте го сосот со користење на 4 супени лажици мед, 2 лажици топла вода и 3 лажички сок од лимон, ако го сакате сочен.