Новости

12 совети за перфектно онлајн купување на намирници

Одредете буџет

Една од поволностите на нарачувањето преку интернет е можноста да се води сметка за вашето трошење. Додека додавате или одземате работи во вашата кошничка, можете да забележите колку ќе потрошите. Ова ќе ви помогне да се држите до вашиот буџет за намирници, доколку го имате. Не заборавајте да ја земете во предвид цената за услугата за испорака.

 

Планирајте однапред

Може да потрошите многу време во прелистување на намирници преку интернет. Ова може да ги негира сите придобивки за заштеда на време на кои би се надевале кога купувате онлајн. Мудро е однапред да ја планирате вашата листа за да знаете што точно да пребарувате и додадете во вашата онлајн количка.

Уште подобро – направете план за оброци и дизајнирајте листа врз основа на оброците што планирате да ги јадете. Ќе заштедите уште повеќе време и пари ако ги одржувате вашите испораки еднаш неделно со флексибилен план за оброци. Засновајте ги вашите оброци на она што звучи добро, што ќе бидете возбудени да јадете и што ги почитува вашите лични здравствени цели. Имајте на ум дека претерано планирање на оброците може да доведе до недостаток на интерес за она што сте го подготвиле.

 

Водете тековен список за пазарење

Додека планирате, чувајте листа на работи што ќе ви требаат во наредните денови или недели. Ако ви снема главни производи што не ги купувате редовно, но сакате да ги имате при рака, како зачини или состојки за печење, додајте ги на вашата листа за да ги нарачате пред да ги потрошите. Ова ќе ве направи сигурни дека дури и ако ставката заврши без залиха или случајно изоставена од вашата нарачка, нема да останете целосно со празни раце.

Одржувањето на тековната листа на стоки што ќе ви требаат ќе го направи процесот на нарачка многу побрз затоа што сте го направиле сето размислување и планирање однапред. Некои апликации и платформи за купување ви дозволуваат да додавате ставки и да ги зачувате во вашата кошничка кога сте подготвени да купите. Ова може да биде уште една корисна опција што го прави процесот на нарачка побрз.

 

Креирајте повторливи нарачки

Некои услуги за онлајн испорака на намирници нудат повторливи нарачки, така што никогаш не останувате без вашите омилени артикли. Ако најдете закуска што секогаш сакате да ја имате при рака, на пример, можеби вреди да ја поставите таа нарачка на авто-пилот.

Често може да заштедите повеќе ако имате повеќе ставки за повторливи нарачки. Само бидете сигурни дека навистина ги користите и не завршувате со залихи на храна што истекува.

 

Проверете ја вашата нарачка

Веднаш штом ќе ја добиете вашата нарачка дома, добра практика е да ги проверите сите производи за оштетувања или да видите дали нешто недостасува. Повеќето продавници ќе понудат поврат на средства и попусти за сè што не е во согласност со стандардите или што не било вклучено во испораката. Сепак, може да има временско ограничување за поднесување поплаки, па затоа најдобро е да проверите сè штом ќе ја примите нарачката.

 

Побарајте купони (ваучери)

Иако купоните (ваучерите) обично се користат во продавницата, често има начини на кои можете да скенирате или внесувате купони и за онлајн испораки. Проверката за купони и продажба е одличен начин да ви помогне да го зголемите буџетот за намирници.

Добра идеја е да проверите за купони пред да ја креирате вашата листа или план за намирници бидејќи можете да заштедите големи пари со вклучување на некои од тие попусти во вашиот план.

 

Купете во сезона

Кога купувате во сезона, поголема е веројатноста да го добиете најквалитетниот производ. Дополнително, продавниците често обезбедуваат најдобри цени или попусти за свежа, сезонска храна. Планирајте здрави оброци и грицки околу овие намирници за да се осигурате дека добивате широк спектар на хранливи материи и ќе ги искористите предностите на природата на раскошот на своите најдобри.

 

Купете на големо

Кога ќе се појават одлични понуди и продажби, би можело да вреди да купите на големо. За артикли како месото, планирајте да замрзнете се што нема да користите во рок од неколку дена. Чувајте листа на работи што сте ги замрзнале за да не ги заборавите или повторно да ги купите истите предмети пред да ги користите.

За нерасипливи артикли што често ги користите, купувањето на големо во вистинско време може да ви заштеди пари и може да помогне да се ослободите од зачестеноста на вашите нарачки за намирници.

 

Проверете за совпаѓање на цените

Некои онлајн продавници за испорака на намирници нудат усогласување на цените. Кога истиот артикал е поевтин во конкурентна продавница, тие може да одговараат на таа цена, така што наместо тоа ќе купувате од нив. Проверете дали има продавници што ја нудат оваа поволност за да можете да ги искористите предностите на повеќекратните продажби на едно место додека плаќате само за една услуга за испорака.

 

Одберете мудро време на испорака

Одлуката за терминот во кој треба да ја примите вашата испорака, може да влијае на квалитетот на намирниците. На пример, откривањето кога продавницата добива свежи испораки може да ви помогне да добиете најквалитетна храна.

Истото важи и за артиклите кои имаат тенденција брзо да се распродадат. Нарачувањето за испорака рано наутро може да ја зголеми веројатноста да добиете сè што е на списокот.

 

Користете го делот за забелешки

Користете го делот за белешки на платформата за испорака на намирници, доколку постои, за да им кажете на пакувачите за какви било специфични барања што ги имате. На пример, дали сакате одредена замена ако производот што го побаравте го нема на залиха, како златни вкусни јаболка ако вашата омилена е распродадена. Не заборавајте да наведете каква било алергија што ја имате и вие или вашето семејство.

Ако планирате однапред, можеби ќе сакате да го користите делот за белешки за да покажете колку зрели би сакале вашиот производ. Примерите вклучуваат авокадо и банани. Ако ви треба авокадо за крајот на неделата, посочете дека не сакате готови, зрели авокадо (кои имаат пократок рок на траење). Ако ви треба бананите да созреат за неколку дена, посочете му на пакувачот да ги избере најзелените што може да ги најде.

 

Размислете за членство (лојалност)

Можеби ќе можете да заштедите на надоместоците за услугата за испорака и да добиете попусти ако се регистрирате за членство. Овие членства може да носат надомест, но може да ви заштедат пари на долг рок ако секогаш купувате од истата продавница. Некои членства нудат дополнителни поволности и попусти кои даваат дополнителен поттик за приклучување.

 

Бонус совет

Да се биде стратег за вашата онлајн испорака на намирници може да ви помогне да се храните поздраво и да заштедите пари. Клучот е во деталите – планирајте однапред и држете се до тоа. Онлајн купувањето може да ги намали и шансите за импулсни купувања.

Создавањето тековна листа и повторливите нарачки може да ве снабдат со здрави опции за складирање на вашиот фрижидер и оставата, чајната кујна. Еден последен совет – бидете љубезни со вработените на вашата омилена онлајн продавница и не заборавајте да дадете бакшиш!